

To jak odnosimy się w wewnętrznym świecie,
będzie jak odnosimy się na zewnątrz.
To jest równolgłę.
​Richard Schwartz
Terapia IFS
Terapia wedÅ‚ug modelu IFS (ang. Internal Family Systems / pol. System WewnÄ™trznej Rodziny SWR) to sposób na zrozumienie Twoich przeżyć i wewnÄ™trznego doÅ›wiadczenia oraz pomoc w jego transformacji i uzdrowieniu. IFS jest metodÄ… skutecznÄ… w pracy z traumÄ…, opartÄ… na dowodach. Opiera siÄ™ na zaÅ‚ożeniu o wielorakoÅ›ci umysÅ‚u, jako naturalnym i zdrowym stanie naszej psychiki. ZakÅ‚ada również, że każdy czÅ‚owiek ma dostÄ™p do energii Ja (Self), która wie jak leczyć, pomagać i uzdrawiać. ​Moja rola jako terapeutki IFS polega na prowadzeniu CiÄ™ i pomaganiu w oddzieleniu siÄ™ od Twoich części i uzyskaniu dostÄ™pu do Self, ponieważ to Self z wspóÅ‚czuciem, miÅ‚oÅ›ciÄ… czy odwagÄ… może połączyć siÄ™ z każdÄ… częściÄ… i jej pomóc. W procesie terapeutycznym nawiÄ…zujesz kontakt z częściami i prowadzisz wewnÄ™trzne dialogi z moim wsparciem.
Istnieje kilka rodzajów części, które peÅ‚niÄ… ważne role. Części, które wydajÄ… siÄ™ peÅ‚nić ochronne, kierownicze role, nazywane sÄ… menedżerami. WygnaÅ„cy to te części, które noszÄ… emocje, wspomnienia lub doznania cielesne z doÅ›wiadczeÅ„ bycia zranionym, poniżonym, zawstydzonym lub przestraszonym w przeszÅ‚oÅ›ci. Kolejna grupa części aktywuje siÄ™, gdy któryÅ› z wygnaÅ„ców może przytÅ‚oczyć CiÄ™ swoimi skrajnymi uczuciami lub sprawić, że bÄ™dziesz podatny/a na ponowne zranienie. Te części to strażacy. ​
Jestem pewien, że doÅ›wiadczyÅ‚eÅ›/aÅ› momentów wewnÄ™trznych dialogów ze swojÄ… częściÄ… krytycznÄ… lub perfekcjonistycznÄ… lub miaÅ‚eÅ›/aÅ› dialog dotyczÄ…cy dylematu – to przykÅ‚ady naszych części. Wszystkie części sÄ… dobre, wartoÅ›ciowe i majÄ… pozytywnÄ… intencjÄ™, mimo że możemy postrzegać je jako naszych wrogów, ponieważ efektem ich ról może być uzależnienia, depresja, lÄ™k, stres, zaburzenia różnego rodzaju.
IFS jest podejÅ›ciem, które postrzega zaburzenia jako przejaw skrajnych ról niektórych części i dostrzega ogromnÄ… traumÄ™ za nimi. Bardzo ważne jest, aby rozpoznawać, akceptować i pracować z wszystkimi różnymi częściami, zamiast je ignorować, walczyć z nimi, osÄ…dzać lub próbować siÄ™ ich pozbyć. Chęć nawiÄ…zania kontaktu i pomocy swoim zranionym częściom prowadzi do budowania pozytywnej relacji i wnosi wiÄ™cej spokoju, jasnoÅ›ci i harmonii do twojego życia - wewnÄ…trz jak i na zewnÄ…trz.
Ilość spotkaÅ„ zależy od Twoich indywidualych potrzeb i celów. Możesz traktować terpiÄ™ IFS jako drogÄ™ do samorozwoju lub proces uzdrawiania swoich trudnych doÅ›wiadczeÅ„ z przeszÅ‚oÅ›ci czy trudnoÅ›ci, których doÅ›wiadczasz obecnie. Czas sesji IFS to 50-75 minut.
Konsultacje psychologiczne
Konsultacje psychologiczne to spotkania, podczas których poznajesz siebie, budujesz zrozumienie swoich uczuć, potrzeb, myÅ›li i zachowaÅ„. Celem konsultacji jest poprawa jakoÅ›ci Twojego życia, rozpoznanie nieskutecznych strategii i mechanizmów, które stojÄ… za Twoimi trudnoÅ›ciami oraz wzmocnienie Twoich zasobów i sprawczoÅ›ci.
W budowaniu mojej relacji z Tobą najważniejsze jest zapewnienie życzliwej uwagi, empatycznego słuchania, poczucia bezpieczeństwa, pełnej akceptacji, zaufania i komfortu w wyrażaniu siebie. Konsultacje mogą odbywać się indywidualnie, w parze lub rodzinnie, jeśli jakaś trudność występuje w relacji.
Ilość spotkań zależy od Ciebie. Warto jednak zaplanować minimum 10-15 spotkań. Ważna jest regularności (1 spotkanie w tygodniu). Czas trwania jednego spotkania to 50 - 60 minut. W przypadku konsultacji w parze lub rodzinnych 90 minut.
Coaching oparty na potrzebach
Coaching oparty na potrzebach to wyjÄ…tkowy nurt w coachingu, który łączy tradycyjne narzÄ™dzia coachingowe z narzÄ™dziami komunikacji empatycznej. DziÄ™ki takiemu połączeniu możesz dotrzeć do swoich kluczowych potrzeb i wartoÅ›ci. BÄ™dÄ™ towarzyszyć Ci w drodze poszukiwania energii do zmiany dziÄ™ki docieraniu do wewnÄ™trznej motywacji. BÄ™dÄ™ CiÄ™ wspierać i poznawać to co jest dla Ciebie ważne, a Ty zyskasz wiÄ™kszÄ… wiedzÄ™ o sobie i poczucie pewnoÅ›ci. Twoja uważność na wÅ‚asne uczucia oraz kontakt z potrzebami, bÄ™dÄ… punktem wyjÅ›cia do wyboru Twojej drogi życiowej czy zawodowej.
​
W coachingu zaleca się pracę przez minimum 3-4 miesiące, co oznacza około 10 sesji. Proces można wydłużyć do 6-12 miesięcy, stopniowo zwiększając odstępy między sesjami. Czas trwania jednego spotkania coachingowego to 50 - 60 minut.
Wsparcie dla rodzin
Porozumienie bez Przemocy oraz IFS dajÄ… możliwość spojrzenia na dzieci, ich emocje, zachowania (szczególnie te trudne) przez pryzmat ich potrzeb. UpraszczajÄ…c można powiedzieć, że dziecko zachowuje siÄ™ źle, kiedy czuje siÄ™ źle, a każde zachowania dziecka jest komunikatem. OdnajdujÄ…c źródÅ‚a zÅ‚ego samooczucia dziecka można dotrzeć do energii, w której możliwa jest zmiana i zaspokojenie potrzeb, które zaowocujÄ… wzmocnieniem poczucia wartoÅ›ci, umiejÄ™tnoÅ›ciami spoÅ‚ecznymi czy wzmocnieniem relacji rodzic - dziecko. Praca psychologiczna z dzieckiem jest również potrzebna, kiedy Twoje dziecko jest obciążone neurologicznie, genetycznie, boryka siÄ™ z jakÄ…Å› chorobÄ… lub doÅ›wiadczenia okoÅ‚oporodowe spowodowaÅ‚y opóźnienie w rozwoju.
​
W pracy z dziećmi oprócz Porozumienia bez Przemocy korzystam z innych metod wspierajÄ…cych ten proces np. Metoda Ruchu RozwijajÄ…cego Weroniki Sherborne, System WewnÄ™trznej Rodziny, AAC, terapia poprzez zabawÄ™, bajki terapeutyczne, Self-Reg, neurobiologii, teorii poliwagalnej oraz pozytywnej dyscypliny.
​
Praca z dzieckiem wymaga również wspóÅ‚pracy z rodzicem/rodzicami. Spotkania z dzieckiem przeplatane sÄ… wedÅ‚ug potrzeby spotkaniem z rodzicem/rodzicami. Harmonogram ustalany jest wspólnie z rodzinÄ…, w zależnoÅ›ci od problemu może trwać od kilku tygodni do kilkunastu miesiÄ™cy.